Důležité je vědět, že za písničky nezastupovaných autorů pořadatel nebo uživatel neplatí OSA nic. Povinnost koncert nahlásit a poslat playlist však platí vždy.
Pořádám koncert, kde OSA nezastupuje nikoho z umělců
OSA vybírá peníze jenom za autory, které zastupuje. Za nezastupované peníze nevybírá. Pro všechny koncerty, ať už na nich hraje kdokoliv, však v ČR platí takzvaná ohlašovací povinnost.
Pořadatel předem kontaktuje OSA, oznámí, že se jedná o produkci nezastupovaných autorů a pošle playlist, který mu musí dodat interpret (kapela). Pokud na něm skutečně není žádné zastupované dílo, tak po něm OSA žádné peníze chtít nebude.
Jestliže se bude jednat o akci, kde se hrají zastupovaná i nezastupovaná díla, OSA vybere jenom za ta zastupovaná.
Proč musí pořadatelé odevzdávat playlisty?
OSA má jako takzvaný kolektivní správce povinnost evidovat užití písniček z celého světa. Musí rozlišovat díla chráněná (za která vybírá) a díla nechráněná (za která nevybírá). Aby v OSA věděli, co se kde zahrálo, berou si od pořadatelů playlisty.
Písničky zapsané v koncertním playlistu OSA porovná se svou databází a pokud tam najde písničky, které někdo ze zastupovaných autorů nahlásil jako svoje, tak vyžádá od pořadatele peníze a pošle je autorovi.
Podle autorského zákona má na autorskou odměnu nárok i OSA nezastupovaný autor. Je ale jen na něm, zda a jak vysokou odměnu si s pořadatelem vyjedná.